Блог
Кражба на гориво? Вярвате ли, че на вас не се случва?
„Кражба на гориво“ е често срещана причина за уволнение при служители, работещи в големи фирми, разполагащи с автопарк не само у нас, но и по света. Доверието е основен фактор във взаимоотношенията работодател – работник. То е гаранция и за двете страни, че първият ще заплаща договореното възнаграждение, а вторият ще изпълнява добросъвестно задачите, за които е нает.
И тъй като „Проверката е висша форма на доверие“, може да се окаже, че не всички го оправдават. Когато изкушението да сипеш служебно гориво в личната кола е налице, без средства за контрол, винаги има рискове.
В случаите, когато контролът е занижен, кражбите на горива се превръщат в схема, и постоянно, невидимо с просто око перо в разходите за автопарка. От време на време, тези схеми за злоупотреби с горива излизат на светло, дори понякога под прожектора на медиите, и се оказва, че подобни практики се прилагат от години в големи държавни фирми и администрации. Това далеч не е изолирано явление и запазена марка само за държавния сектор, случва се и в редица частни фирми с автомобили без контрол.
Съдържание
ToggleКакви са начините за кражба на гориво и каква е превенцията срещу тях?
1. Кражба на гориво е, когато със служебна карта за гориво се налива в личен автомобил;
2. Кражба на гориво е, когато със служебна карта за гориво се налива в туба или в друг съд;
В тези два случая, разчитаме на бензиностанциите да ни информират за подобни злоупотреби. Всички големи вериги бензиностанции като OMV, Petrol, Shell, Lukoil, Eco, Rompetrol …. проверяват дали регистрационния номер на автомобила съответства на посочения в карата за зареждане. Освен това, уведомяват фирмите, ако техни водачи зареждат в туби. Да, но не винаги контроът е на ниво, което се вижда в редица примери от нашата действителност.
3. Кражба на гориво е, когато се симулира по-висок разход на гориво и разликата между действителния и симулирания разход се прибира от водача.
Например, симулиране на продължителна работа намясто с включен двигател, а всъщност колата е само на контакт и дефакто няма консумация на гориво. „Неизразходваното гориво“ се присвоява. Ето и пример от родната действителност.
4. Кражба на гориво е, когато се източва гориво от резервоара на служебен автомобил.
Как да се предпазите от този вид измами?
- Изберете верига бензиностанции, която ще ви информира в случай, че водачът зарежда гориво в туба или в кола, чийто регистрационен номер не съответства на посочения в картата за гориво.
- Инсталирайте GPS проследяващи устройства, които следят нивото на гориво в резервоара. Така ще имате информация за нивото на гориво в резервоара, зарежданията и източванията. Разбира се всичко това, съпроводено с информация за точното местоположение на автомобила.
- Сравнявайте зарежданията, потвърдени от бензиностанцията, с тези, регистрирани от GPS системата. По този начин ще хванете случаите, в които фактурирано на фирмата зареждане не е постъпило в резервоара на автомобила. Също така, веднага ще видите дали има разлика в отчетеното количеството гориво по GPS и това от фактурата.
- Използвайте автоматизирана GPS система, която ви уведомява, ако автомобилът, чиято карта за гориво се използва, не е на съответната бензиностанция.
- Следете за източвания на гориво от резервоара, чрез GPS проследяващата система.
- Използвайте опцията на GPS устройствата да следят дали автомобила работи намясто с включен двигател или само на контакт.
- Попитайте за решението на VЕМ Technology за контрол на гориво и асистиран контрол на гориво.
Безспорно контролът на горива изисква човешки ресурс, не е безплатен, и не е лека задача. Но ако искате да въведете ред и спестите около 20 % от разхода за горива, със сигурност си заслужава! Дори да вярвате на своите служители, известна доза контрол е здравословна за добрите взаимоотношения. Тук идва нашето решение – VEM контрол на гориво. За повече информация се свържете с нас чрез формата за контакт по-долу или ни се обадете на телефон 0700 1 49 49.